Na co zwrócić uwagę wybierając profesjonalne dj’skie słuchawki?

Profesjonalne słuchawki dj’skie różnią się znacznie od tych, których używamy zazwyczaj do codziennego słuchania muzyki. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na zakup słuchawek z tego segmentu? Na to pytanie postaram się dziś wam odpowiedzieć.

Co powinno charakteryzować dobre dj’skie słuchawki? Przede wszystkim wytrzymałość i komfort użytkowania. Komfort jest kwestią względną i zależy od osobistych preferencji osoby i często jest kwestią rezygnacji z jednej funkcji na korzyść drugiej. Przykładowo, jeżeli chcemy by słuchawki dobrze wygłuszały dźwięk otoczenia, musimy liczyć się z tym ze ich „nauszniki” będą większe, a przez to mniej wygodne i cięższe od ich mniejszych odpowiedników. DJ staje wiec przed wyborem między komfortem miksowania, a wygodą użytkowania podczas granego seta. Jakkolwiek by to nie brzmiało, lata doświadczeń za konsoletą pokazały mi, że podczas dłuższych kilkugodzinnych setów, ciężkie słuchawki dawały mi się mocno we znaki i z czasem zmieniłem je na te nieco mniej wygłuszające, ale lżejsze i bardziej wygodne. Tak jak wspomniałem, jest to indywidualna kwestia i sam musisz zdecydować drogi czytelniku na co się zdecydować.

Kwestią nie podlegającą dyskusji przy wyborze słuchawek jest ich wytrzymałość – zarówno pod względem mechanicznym jak i elektronicznym. Jak pokazały moje doświadczenia, przy długotrwałym intensywnym użytkowaniu profesjonalnych modeli słuchawek (Sony MDR-V700DJ i Technics RP-DH1200) zawodziły zazwyczaj elementy mechaniczne, takie jak np. ruchomy plastikowy przeguby łączący słuchawkę z pałąkiem. Element ten narażony na wiele sił zewnętrznych po długim czasie użytkowania po prostu pęka – dlatego tak ważne jest by słuchawki były wykonane solidnie z dobrej jakości materiałów i nie rozsypały się w drobny mak po pierwszym przypadkowym upuszczeniu na podłogę. Rzeczą która równie często padała w tych modelach był kabel łączący 2 słuchawki, ukryty w przegubie. Długotrwałe użytkowanie i wyginanie słuchawek doprowadziło to przetarcia kabla i konieczność jego wymiany (chyba że granie na jednej słuchawce jest dla was komfortowe;). Głośniki w wyżej wspomnianych modelach do końca ich użytkowania grały czysto i bezproblemowo, a powodem dla którego musiałem je wymienić był właśnie rozpad ich konstrukcji mechanicznej.

W kolejnych artykułach postaram się podzielić z wami moimi doświadczeniami z użytkowania konkretnych modeli i może tym samym ułatwić niełatwą decyzję jaką jest wybór odpowiednich słuchawek.