Jak dbać o płyty winylowe?

jak-dbac-o-plyty-vinylowe-1

Ostatnie dwa lata to okres drugiej młodości płyty winylowej. Po nośnik ten coraz częściej sięgają nie tylko audiofile i pasjonaci dobrego brzmienia, ale również sztandarowi odbiorcy muzyki. Aby w pełni zakosztować charakterystycznego dla winyla ciepłego brzmienia, należy o ten nośnik odpowiednio zadbać.

Mimo że nowe winylowe tłoczenia są dziś coraz częściej dostępne na rynku, to jednak nadal wśród wszystkich dostępnych płyt dominują te nagrane i wydane lata temu, pozyskiwane przez winylowych amatorów z rynku wtórnego. Płyty te mają często kilkanaście czy kilkadziesiąt lat i często ich stan wiele odbiega od tych dopiero co wydobytych z zafoliowanego opakowania. Na przestrzeni lat użytkowania osadziło się na nich wiele różnego rodzaju zanieczyszczeń, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na odbiór odtwarzanej z nich muzyki. Istnieje na szczęście cała gama produktów, które pomagają przywrócić taką starą zabrudzoną płytę do stanu bliskiemu jej pierwotnej „świeżości”.

Czym czyścić płyty winylowe?

Na pierwszy rzut idą produkty mało skomplikowane technicznie, takie ja szczoteczki ze specjalnego karbonowego włosia, które całkiem skutecznie usuwają kurz z powierzchni płyty, jak również część zabrudzeń z jej rowków. Minusem takiego rozwiązania są nikłe właściwości antystatyczne szczotek, które powodują dodatkowe elektryzowanie się płyty i często przyciąganie jeszcze większych ilości kurzu w trakcie jej użytkowania.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest czyszczenie płyt na mokro za pomocą odpowiednich szczotek lub szmatek, z wykorzystaniem specjalnego fluidu do mycia płyt. Płyn taki, prócz usuwania różnych zanieczyszczeń czy tłustych odcisków dłoni, ma najczęściej dobre właściwości antystatyczne, co zapobiega dalszemu osadzaniu się na płycie kurzu.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie podczas procesu czyszczenia płyty profesjonalnych myjek, jednak ich zakup to juz spory wydatek. Na szczęście część sklepów specjalizujących się w sprzedaży płyt winylowych ma u siebie takie myjki – od prostych modeli korzystających tylko ze szczotek i fluidu, po w pełni profesjonalne kombajny, które prócz płynu i szczotek, wykorzystują do czyszczenia ultradźwięki oraz potrafią płytę wysuszyć za pomocą odpowiednich nawiewów.

Czasami warto więc zanieść jakiś wyjątkowo cenny i mocno zabrudzony egzemplarz do profesjonalnej myjni – mamy wtedy pewność, że płyta nie zostanie przypadkowo uszkodzona podczas naszego amatorskiego czyszczenia i odzyska dawny „blask”.