Mała czarna – klasa sama w sobie czy przereklamowana nuda?

white-skirt-1779951_960_720

Mała czarna sukienka od lat jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych elementów garderoby damskiej na całym świecie. Znamy tysiące stylizacji wykorzystujące ten element. Wiele gwiazd pojawiało się w nich na czerwonych dywanach. My same nosiłyśmy ją na szkolne uroczystości, studniówkę, uroczyste obiady, spotkania z przyjaciółmi czy nawet dyskoteki.

Po około 90 latach istnienia małej czarnej należy zadać sobie pytanie, jaka jest jej tożsamość w dzisiejszym świecie mody. Czy nie gloryfikujemy jej zanadto? A może zupełnie na odwrót – jest niedoceniana i wymaga odświeżenia?

Mała czarna lata 20 XX w.

Stworzona dla kobiet przez Coco Chanel sukienka wystąpiła już chyba we wszystkich możliwych kombinacjach. Zdawać by się mogło, że stanowi ona fundament dzisiejszej mody damskiej. I w gruncie rzeczy tak jest. Nie sposób sobie wyobrazić kobiecej szafy bez tego elementu. A jednak niekiedy coś nie pozwala nam się zachwycać tą sukienką. Tylko co? Może jednak nie nadaje się ona na wszystkie okazje? Może niektóre wydarzenia wymagają czegoś bardziej skomplikowanego?

Mała czarna jest łatwą podstawą do stworzenia stylizacji na miarę każdych czasów. mała czarna sukienkaWystarczy cofnąć się w czasie 80, 60, 40, 20 czy 10 lat. Każdy okres w inny sposób eksploatował jej możliwości, nadając jej unikatowego charakteru. Pojawia się pytanie – jak mała czarna ewoluuje za kolejnych 10, 20 czy 50 lat? Czy będziemy powtarzać trendy sprzed dekad, czy może sukienka odejdzie już do lamusa?

Zanim jednak na zawsze pożegnamy się z klasyką mody damskiej i schowamy ją na dnie szaf z przyszłości, warto przypomnieć sobie, za co tak naprawdę ją cenimy:

1.Czerń – pasuje do wszystkiego!

Tak, kolor sukienki stworzonej przez Chanel jest uniwersalny i to wielki plus. Warto jednak wiedzieć, że mała czarna sukienka rozwinęła wachlarz swojego występowania. I coraz częściej można oglądać ją w ciemnych wersjach takich kolorów jak granatowy czy brązowy.

2. Różne kroje, różne możliwości.

Mała czarna nie ma żadnych ram, w jakich musi się zmieścić. Może byś prosta, asymetryczna, rozkloszowana, na ramiączka, bez ramiączek, o dużym dekolcie, z golfem, i wiele więcej. To pozytywna wiadomość dla wszystkich tych kobiet, które posiadają od lat swoje ulubione kroje i wyglądają w nich najlepiej.

3. Nietrudno o dodatki.

Mała czarna stylizacjaNależy pamiętać, że taka sukienka to tylko silna podstawa naszej stylizacji. Reszta to kwestia dodatków, które wybierzemy. A pole do popisu mamy naprawdę nieograniczone. Ani kolorystycznie, ani stylistycznie. Sukienka ta bowiem sprawdzi się w każdej kombinacji. Można ubrać od niej zarówno subtelny naszyjnik i kolczyki z białego srebra, jak i ogromne bransolety i chokery ze złota. Ponadto mała czarna idealnie wyglądać będzie zarówno przy butach na wysokim obcasie, jak i w połączeniu z balerinkami.

Mimo że przyszłość małej czarnej jest niepewna, to możemy być pewne, że trend noszenia tego typu sukienki utrzyma się jeszcze przez wiele lat. Klasycznych fundamentów nie wyłącza się z użycia, jeśli są dobre. A mała czarna jest dobra od prawie 100 lat.