Na co zwrócić uwagę wybierając profesjonalne dj’skie słuchawki?

na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-profesjonalne-djskie-sluchawki-1

Profesjonalne słuchawki dj’skie różnią się znacznie od tych, których używamy zazwyczaj do codziennego słuchania muzyki. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na zakup słuchawek z tego segmentu? Na to pytanie postaram się dziś wam odpowiedzieć.

Co powinno charakteryzować dobre dj’skie słuchawki? Przede wszystkim wytrzymałość i komfort użytkowania. Komfort jest kwestią względną i zależy od osobistych preferencji osoby i często jest kwestią rezygnacji z jednej funkcji na korzyść drugiej. Przykładowo, jeżeli chcemy by słuchawki dobrze wygłuszały dźwięk otoczenia, musimy liczyć się z tym ze ich „nauszniki” będą większe, a przez to mniej wygodne i cięższe od ich mniejszych odpowiedników. DJ staje wiec przed wyborem między komfortem miksowania, a wygodą użytkowania podczas granego seta. Jakkolwiek by to nie brzmiało, lata doświadczeń za konsoletą pokazały mi, że podczas dłuższych kilkugodzinnych setów, ciężkie słuchawki dawały mi się mocno we znaki i z czasem zmieniłem je na te nieco mniej wygłuszające, ale lżejsze i bardziej wygodne. Tak jak wspomniałem, jest to indywidualna kwestia i sam musisz zdecydować drogi czytelniku na co się zdecydować.

Kwestią nie podlegającą dyskusji przy wyborze słuchawek jest ich wytrzymałość – zarówno pod względem mechanicznym jak i elektronicznym. Jak pokazały moje doświadczenia, przy długotrwałym intensywnym użytkowaniu profesjonalnych modeli słuchawek (Sony MDR-V700DJ i Technics RP-DH1200) zawodziły zazwyczaj elementy mechaniczne, takie jak np. ruchomy plastikowy przeguby łączący słuchawkę z pałąkiem. Element ten narażony na wiele sił zewnętrznych po długim czasie użytkowania po prostu pęka – dlatego tak ważne jest by słuchawki były wykonane solidnie z dobrej jakości materiałów i nie rozsypały się w drobny mak po pierwszym przypadkowym upuszczeniu na podłogę. Rzeczą która równie często padała w tych modelach był kabel łączący 2 słuchawki, ukryty w przegubie. Długotrwałe użytkowanie i wyginanie słuchawek doprowadziło to przetarcia kabla i konieczność jego wymiany (chyba że granie na jednej słuchawce jest dla was komfortowe;). Głośniki w wyżej wspomnianych modelach do końca ich użytkowania grały czysto i bezproblemowo, a powodem dla którego musiałem je wymienić był właśnie rozpad ich konstrukcji mechanicznej.

W kolejnych artykułach postaram się podzielić z wami moimi doświadczeniami z użytkowania konkretnych modeli i może tym samym ułatwić niełatwą decyzję jaką jest wybór odpowiednich słuchawek.