O.N.A. – piękny fragment historii polskiego rocka

O.N.A.-1

Historia polskiej muzyki gitarowej jest bardzo bogata i pełna doskonałych utworów. Zespoły wciąż rozpadają się, a w ich miejsce powstają nowe. Ten tekst opowie o nieistniejącym już, ale niezwykle wyrazistym zespole muzycznym, który bardzo mocno zapisał się historii polskiego ciężkiego brzemienia.

O.N.A. powstało w roku 1995 w Trójmieście. Wojtek Kraszewski, Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk, taki był trzon zespołu Skywalker, który po dołączeniu Agnieszki Chylińskiej oraz Wojciecha Hornego, przyjął nazwę O.N.A. Pierwsza płyta zespołu, miała być nagrana przez Skywalkera, ale wyszło zupełnie inaczej. Siedem utworów napisanych przez Grzegorza Skawińkiego oraz dwa autorstwa Chylińskiej. Taki materiał zawierał pierwszy album o tytule Modlishka. Pierwszym singlem promującym twórczość był utwór „Drzwi” będący dziełem Agnieszki.

Zespół rozwijał się bardzo prężnie, czego dowodzi kolejny album, wydany dosłownie rok po debiutanckiej płycie. „Bzzzzz” – taką nazwę nosiła płyta, wydana w roku 1996. Nowy materiał znacznie różnił się od poprzedniego. Mroczne teksy, cięższe riffy, nietuzinkowe brzmienie. Wówczas okazało się, że zespół O.N.A. zajął mocną pozycję na polskim rynku muzycznym i zostanie jednym z liderów mocnego, gitarowego grania. Całości dopełniała niezwykle charyzmatyczna młoda wokalista. W sposób bezpośredni mówiła o tym, o czym nikt nie mówił, a już na pewno nie śpiewał. Nazywała rzeczy po imieniu, mówiąc o przemocy, narkotykach czy samotności. W tym samym roku grupa otrzymała pierwszego Fryderyka.

Następnym krokiem w dorobku zespołu, jest płyta T.R.I.P. Album wyszedł w maju 1998 roku i tego samego dnia otrzymał status złotej płyty. Utworem promującym album był „Najtrudniej”. Dodatkowo jedna z piosenek, wraz ze zmienionym tekstem została wykorzystana w filmie „Młode wilki ½”. Mowa tu o utworze zatytułowanym „Nienawidzę”, a po edycji „Będę żyła”. Rok 1998 to dobry okres dla zespołu, ponieważ po raz kolejny otrzymują Fryderyki, tym razem w dwóch kategoriach.

Muzycy nie zwalniają tempa, by w 1999 roku pokazać światu nowy materiał zatytułowany „Pieprz”. Krążek oczywiście ponownie zyskał miano złotej płyty. Również i na tym albumie znajdziemy utwór wykorzystany w Polskim filmie. Piosenka nosi nazwę „Moja odpowiedź”, a film „Ostatnia misja”.

Dwa lata później, bo w roku 2001, ukazuje się następny krążek zespołu. ”Mrok” to zdecydowanie inne granie niż zazwyczaj. Jest bardzo ciężko i bardzo mrocznie. Materiał cieszy się ogromną popularnością, jednak we wnętrzu zespołu, dochodzi do scysji. W styczniu 2003 roku grupa ogłasza zakończenie działalności. W warszawskim klubie Stodoła 16.03.2003 odbył się ostatni, pożegnalny koncert. W tym czasie fani aktywnie uczestniczący w życiu zespołu stracili jedną z największych wartości, jaką mieli dotychczas – muzykę ukochanego zespołu. Twórczość O.N.A. towarzyszyła wielu młodym osobom, tworząc ich ideologię. To było coś więcej niż tylko dźwięki i teksty, to były wartości, które wielu z nas odnalazło w sobie.