Rowerek biegowy – sposób na szybką naukę jazdy

Rower to chyba najpopularniejszy rodzaj mobilnego sprzętu sportowego, z którego chętnie korzystają zarówno przedszkolaki, jak i starsze dzieci. Aktywność ruchowa młodych ludzi jest bardzo istotną częścią ich rozwoju i w dużym stopniu przekłada się na zdrowie. Specjaliści zaznaczają nawet, że jazda na rowerze może eliminować objawy niektórych rodzajów schorzeń i dolegliwości. Z tego powodu warto proponować ten sport nawet maluchom. Producenci sprzedający artykuły dziecięce i sportowe wiele lat temu wprowadzili na rynek rowerki biegowe, przeznaczone dla niemowląt od osiemnastego miesiąca życia.

 

Czym charakteryzują się takie pojazdy? Rowerki biegowe mają konstrukcję podobną do tradycyjnych modeli – wyposażone są w kierownicę, siodełko, dwa kółka i ramę. Jedyna różnica wiąże się tu z brakiem pedałów, hamulców i całego mechanizmu związanego z napędem. Wystarczy więc, że maluch wsiądzie na rower i zacznie odpychać się stopami od podłoża, naśladując tym samym czynność biegania lub maszerowania. Taka uproszczona wersja sprzętu to doskonałe rozwiązanie w przypadku dzieci, które są zbyt małe, by jeździć na klasycznej wersji. Z drugiej strony rowerki biegowe są idealnym wprowadzeniem do późniejszej nauki poruszania się na dwukołowych modelach przeznaczonych dla kilkulatków. Maluch uczy się, jak obsługiwać tego rodzaju pojazd, aby nie dochodziło do wywrotek i upadków.

Dlaczego rowerki biegowe są warte uwagi? Poza wspomnianym nabraniem wprawy przed „dorosłą” wersją pojazdu, sprzęt ten wspiera prawidłowe działanie różnych partii mięśni, kości i stawów. Pozwala też wyćwiczyć u tak małego dziecka stabilną postawę ciała, utrzymywanie równowagi i koordynację ruchów. Poza tym taka aktywność wzmacnia również siły, poprawia kondycję, podnosi ogólną sprawność fizyczną. Dodatkowym atutem jazdy na rowerku jest również pozytywny wpływ na stan emocjonalny, zwiększenie pewności siebie i odwagi oraz wyrobienie umiejętności koncentracji i szybkiego reagowania na rozmaite czynniki. Nie można zapominać, że rowerki biegowe to także moc rozrywki, zabawy i radości. Nie ma chyba malucha, który nie miałby ochoty spędzać w ten sposób czasu na świeżym powietrzu.

Rowerki biegowe to sprzęt dostępny w wielu miejscach. Zakupu można dokonać zarówno w marketach sportowych, jak i sklepach sprzedających jedynie artykuły dziecięce (jak zabawki, akcesoria, maty edukacyjne, wózki czy ubranka). Przy wyborze konkretnego modelu trzeba pamiętać, że pojazd musi być dopasowany do wzrostu dziecka i długości jego nóg. Warunkiem bezpiecznej jazdy jest bowiem stabilne opieranie całych stóp o ziemię.