Streaming muzyki

streaming-2

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób porzuca tradycyjną formę przechowywania muzyki w formie płyt, czy pobieranych plików na rzecz idei streamingu. Nie ma idealnego serwisu, który daje nam najwięcej możliwości i tak naprawdę każda z nich będzie spełniać swoje cele. Dla klienta niezmiennie najważniejsza jest cena, więc dziś porównamy dostępne na rynku usługi.

Testy

Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zakup, prawdopodobnie będziemy chcieli przetestować daną usługę w formie darmowej. Kto da nam taką szansę? Bezpłatną wersję testową oferuje nam Spotify, Tidal, Google Music i Apple Music (posiadające najdłuższy okres próbny). Jednakże zaledwie jeden z serwisów, czyli Spotify, daje szansę darmowego korzystania z jego usług. Brak opłat będzie jednak obarczony reklamami, pojawiającymi się od czasu do czasu.

Zakup

Dobrze, więc nadszedł moment, że chcemy nabyć dla siebie abonament na którymś z serwisu. Co zyskamy z takim krokiem? Ku naszemu zdziwieniu, większość korzyści jest podobna i są to możliwość zapisywania plików w pamięci urządzenia, z którego słuchamy muzyki, czy dostęp do nich w jakości przekraczającej tą „darmową”.

Ile?

No ale przede wszystkim: ile nas to będzie kosztować? Cena za dane usługi są…praktycznie identyczne. Zarówno Spotify, Apple Music, jak i Tidal w opcji dla jednej osoby, kosztują zaledwie 20 złotych. Natomiast jeżeli uważamy się za prawdziwych audiofilów, możemy nabyć pakiet Tidal HIFI, który oferuje nam muzykę w jakości FLAC.

Podsumowanie

Jak sami widzimy, streamowanie muzyki to dość tania rzecz. Miesięczny abonament to mały koszt w porównaniu do konieczności zakupu muzyki na CD. Większość platform oferuje praktycznie takie same opcje i wyłącznie od nas zależy to, na jaką się zdecydujemy. Czy tego chcemy, czy nie, większość muzyki będzie dostępna wyłącznie w chmurze!