Kupno Djembe
Djembe to najpopularniejszy bęben z Afryki Zachodniej. Djembe znane jest z głębokiego basu oraz wyraźnych tonów i slapów. Jest to również jeden z najprzyjemniejszych instrumentów do grania!
Oprócz Afryki Zachodniej Djembe są obecnie produkowane w Polscem Tajlandii, Indonezji, Meksyku, Los Angeles i w wielu innych miejscach na świecie. Nie wspominając o tym, że znajdziesz je też na OLX, Allegro i Facebook.
Przy tak wielu kiepsko wykonanych instrumentach trzeba wiedzieć, czego szukać. Nie chcemy Cię przestraszyć, ale ostrzec, że kupienie djembe online jest bardzo trudne. Niektóre z tych punktów możesz nie do końca rozumieć na początku swojej drogi, ale pomogą ci one zadać właściwe pytania w sklepie lub u sprzedawcy. Dobry sprzedawca powinien być w stanie odpowiedzieć na te pytania i udzielić Ci solidnych odpowiedzi.
Poradnik zakupu djembe
- Idealne djembe powinno być wykonane z jednego kawałka drewna.
- Djembe powinno mieć linkę 3/16″ (4mm-5mm), która jest okrągła i nie postrzępiona.
- Djembe powinno mieć od 22,5 do 25 cali wysokości (55 cm – 65 cm).
- Lekko zaokrąglona krawędź, która może być bardzo ostra lub zakrzywiona dla większego komfortu.
- 22-28 lub więcej pętli na górnym i dolnym pierścieniu.
- Symetria – bęben powinien wyglądać równo i dobrze.
- Obręcze przylegające do korpusu, ale nie zaciskające skóry.
- Ręcznie rzeźbione wnętrze.
- Średniej do ciężkiej wagi.
- Skóra średnia lub gruba. Cienka skóra może nie posłużyć Ci zbyt długo.
- Średnica o przekątnej od 12 do 13,5 cala (30 cm – 35 cm)
- Obręcze powinny być metalowe i równe. Warto by były owinięte materiałową owijką.
- Poszukaj otwartych pęknięć w drewnie. Pęknięcia są normą dla djembe, ale jeśli kochasz swój bęben, zleć ich naprawę.
- Skóra powinna być wolna od dziur, przetarć lub ugryzień. Mogą występować naturalne niedoskonałości skóry, które są w porządku.
- Jeśli na skórze pozostały włosy, można je łatwo odciąć lub zeszlifować za pomocą papieru ściernego. Włosy zwykle wypadają samoistnie z czasem. Niektórym się to podoba, innym nie
Podsumowanie
Kupując dowolny instrument muzyczny, chcesz uzyskać to, co najlepsze, za cenę, na którą Cię stać. Kupując ręcznie robiony bęben djembe lub dundun, nie chcesz, że tak powiem, szukać okazji.
Chyba że chcesz żyć z kilkoma kompromisami, które w niektórych przypadkach mogą być w porządku. Stare powiedzenie jest dziś tak samo prawdziwe, jak przed laty. Dostajesz to, za co płacisz. Weź to sobie do serca, patrząc na bębny djembe i dunun.
Aktualne ceny djembe na polskim rynku wynoszą 800 – 2000 złotych.